A Nyugdíjas Portál

Nagyanyáink receptje makacs köhögés, asztma és tüdőbetegségek ellen

A különböző betegségek, mint például asztma, allergia, tüdőproblémák, bronchitis, hörghurut, erős köhögés, egy közös dolgot rejtenek magukban: mindeniknél legtöbb esetben a tüdővel is probléma van.

Tovább olvasom >>>

Minden dohányos számára kötelező: az elixír, ami megtisztítja a tüdődet!

Ha valaki már több mint öt éve dohányzik, annak kétségkívül jelei vannak, például az állandó vagy időszakos köhögés. A legjobb választás lenne örökre letenni a cigarettát. Ezentúl pedig ajánlott változtatni az életmódon és elkészíteni az alábbi keveréket, a tüdők megtisztítása érdekében.

Tovább olvasom >>>

Így úszhatja meg a protézis beültetését – magyar orvos csodamódszere

Évente 40 ezer ember gyógyul a magyar orvos csodamódszerével. 

Emberek milliói szenvednek világszerte az ízületi kopásban, ami sok esetben nagyon fájdalmas, és akár mozgáskorlátozottságot is okozhat. Ha időben szakemberhez fordulunk, elkerülhető a protézis beültetése. Mindez egy magyar orvos, Dr. Hangody László ortopéd sebész módszerének is köszönhető, amivel évente negyvenezer sikeres műtétet végeznek el.

 

 

Tovább olvasom >>>

A kalóriaszegény étkezés 7 alappillére

Mit fogyasztunk, ha fogyókúrára szánjuk magunkat? Milyen élelmiszerek az egészséges étkezés alapjai és mennyit fogyaszthatunk belőlük? Íme 7 táplálék, amely a diétánk alapját képezheti valamint egyheti mintaétrend.

Tojás

Az egyik legértékesebb fehérje. Sok benne az A – és a D vitamin, valamint a vas. Egy tojás 70 kalória, napi két tojás beleilleszthető a diétába.

Tej

A-, D- és B vitamint tartalmaz. Egy dl tej kalóriaértéke 60, naponta 3dl több nem ajánlatos. (beleszámítva a joghurtot, kefirt és aludttejet is.) Vajat, tejfölt és tejszínt csak ízesítésre használjunk.

Túró

Igen értékes fehérje. 10dkg fehér zsíros tehéntúró 140 kalória, a kőrözött alig több, laktató és az étrendet változatossá teszi.

Sajtok

Tovább olvasom >>>

Kiemelt figyelmet igényel a táplálkozás idős korban

A 65 év felettiek táplálkozása külön odafigyelést igényel, esetükben ugyanis gyakoribb, hogy az emésztés, így a tápanyagok felszívódása sem működik már megfelelően. Különösen fontos számukra a fehérjebevitel, a rendszeres folyadékfogyasztás, illetve szükség esetén a kalcium, a B12- és a D-vitamin pótlása. A kor előrehaladtával ráadásul a gyengülő ízérzékelés miatt sokan nem érzik elég sósnak, édesnek az ételt, így utólag túlízesítik, ami komoly egészségkárosodáshoz vezethet – hívja fel a figyelmet Veresné Dr. Bálint Márta, az Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi tanszékének docense.

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

A dietetikus az idősebbeknek három, változatosan összeállított főétkezést javasol, külön odafigyelve arra, hogy mindegyik tartalmazzon állati eredetű fehérjét, ez ugyanis kulcsfontosságú az izomtömeg megőrzéséhez. A tej és tejtermékek fogyasztása pedig a magas kalcium tartalmuk, így a csontritkulás megelőzése, vagy előrehaladásának lassítása miatt elengedhetetlen. Alapvető lenne a kevés zsír, sok zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona, illetve a hidegen sajtolt olajak fogyasztása is, hiszen ezzel lassítható az érelmeszesedés.

Tovább olvasom >>>

Auraterápia – hogyan válnak láthatóvá a rossz energiák?

Sok gyógyító foglalkozik az auraterápia témájával. Arról van itt szó, hogy az ember testét egy láthatatlan energiafelhő veszi körül. Sokáig ezt humbugnak vagy szélhámosságnak tartották, de időközben lehetségessé vált ezt az energiát speciális kamerák segítségével láthatóvá tenni.

Gyakran különböző színekről is szó esik, amelyeknek meghatározott jelentése van. Ha az energiafelhő lila színű, a gyógyítók állítása szerint sürgősen szükség van pozitív energiával való ellátásra.

Tovább olvasom >>>

Dióhéjban a dióról

A dió optimális egészséget, szellemiséget, rejtett bölcsességet szimbolizál. Tekervényes felülete miatt régen az ember egyik legfontosabb szervével azonosították, és általános hiedelemmé vált, hogy a dióbél a legtöbb agyi betegség gyógyítására jó.

Tovább olvasom >>>

Diagnózis: cöliákia – a glutén-intolerancia

A glutén egy fehérjeanyag, sikér, amely gabonákban fordul elő

A cöliákia vagy glutén-intolerancia egyike a leggyakoribb nem fertőző bélbetegségeknek. Sok érintett egyáltalán nem tudja, hogy ebben szenved, illetve nem ismerik ezt a betegséget, így nem is jönnek rá, hogy ilyen bajuk van. Minden életkorban kitörhet a betegség. Aki érintett, meg kell tanulnia ezzel élni, mivel idáig nincs rá gyógymód.

Tovább olvasom >>>

Grapefruit a természetes antibiotikum

Sokak által kedvelt citrus-féle a grapefruit. Neve “szõlõgyümölcs”-öt jelent. Elgondolkodtatok már azon, hogy mi köze is lehet ennek a szőlőre sem ízében, sem megjelenésében nem emlékeztető gyümölcsnek?

Egy régi legenda szerint a grapefruit Barbadosról ered. Az első róla szóló feljegyzések a 18. századból származnak. “Szülei”, az édes narancs és a körte alakú citrancs, ázsiai “bevándorlók” voltak.

Hogy mi mindenre jó itt olvasható >>>

Újabb szintet tesznek látogathatóvá a parajdi sóbányában

Újabb szintet tesznek látogathatóvá a székelyföldi parajdi sóbányában.

parajdi sóbánya

A jelenleg látogatható szintnél 24 méterrel mélyebben található egy olyan szint, amelyből az 1970-es években bányászták ki a sót. Arra készülnek, hogy ezt a szintet is látogathatóvá tegyék. A mélyebben húzódó földalatti járatokat a gyógykezelésre érkezők számára rendeznék be, a jelenleg is látogathatókat pedig a turisták igényeihez igazítanák.

További érdekes részletek itt >>

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!